Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hospodaření s byty

2. 9. 2010

 

snimek-2.jpgJak vypadá bytový fond v Městském obvodě Slezská Ostrava ?
 
       V době , kdy jsem zastávala funkci starostky ( období 1995 – 1998 ) , hospodařil Městský obvod Slezská Ostrava s  3500 nájemními byty.
V roce 1997, kdy byly na severní Moravě povodně , a náš obvod byla postižen nejvíc z Městských obvodů v Ostravě, bylo nutné pro porušení statiky, některé domy zbourat . V pravé zaplavené části Hrušova bylo rozhodnuto, že se lidé vystěhují a že v této lokalitě se již bydlet nebude a toto území se ponechá k využití pro lehký průmysl . Došlo zde k demolici bytových domů s cca asi 500 byty.
V roce 1998, kdy jsem končila svou funkci starostky, bylo ve Slezské Ostravě cca  3000 obecních bytů.
Po mém odchodu převzala vládu nad Městským obvodem koalice zastupitelů za ODS , ČSSD a KDU-ČSL.  Urychleně začali bytový fond rozprodávat s odůvodnění, že na opravy bytů nemá obvod finanční prostředky. Nic je nezajímalo namítání, opozičních zastupitelů za KSČM, že byty je nutné opravovat a ponechat si je pro své občany.
V roce 1998 evidoval Městský obvod cca 1200 žádostí o obecní byty. Z toho je patrné, že jsme stávající byty skutečně potřebovali.
Před šesti léty byl pořadník na byty zrušen a byty jsou přidělovány na základě výběrového řízení, kdy žadatel nabízí co vše v bytě udělá za své prostředky, případně svou vlastní prací. Mnohdy ještě musí přistoupit k dluhu za předcházející nájemce.
   
     Dnes již má Městský obvod Slezská Ostrava pouze cca 1250 bytů, a to ještě jednu třetinu ve velmi žalostném stavu. Jak je to možné !
Přece každý rok se vybere na nájmech hodně vysoká částka ! Proč se byty neopravují ?
     Je to proto, že se nájem z jednotlivých bytů nešetří a nestřádá na opravu konkrétního domu. Všechny finanční prostředky se každoročně zapojují do rozpočtu obce a použijí se na opravy jiných domů, převážně těch, které potřebují opravy nejmenší. Tak se stává, že domy, které potřebují velké opravy, dál chátrají a na jejich opravu peníze nebudou nikdy. Nakonec se prodají podnikatelům za velmi výhodnou cenu, neboť ani znalec je již nemůže odhadnout výhodněji .
Prodej obecních bytů je velkou  chybou. Obvod prodává majetek za babku, místo aby se o něj staral.
 
     Od vstupu naší republiky do Evropské Unie je možnost čerpat evropské prostředky, mimo jiné také na opravy domů a bytů. Je nutné vyřizovat dotace na tyto opravy. K tomu však musí mít Městský obvod finanční prostředky na dokrytí, neboť z Evropských fondů není možné dostat celou potřebnou částku, ale pouze 70 až 85 % . Zbývající prostředky musí mít žadatel své.   
Prostředky vybrané za nájem se z tohoto důvodu nemohou zapojovat do rozpočtu , ale musejí se střádat na samostatném účtu a po vyřízení dotací teprve zapojit na dokrytí financované akce z Evropských zdrojů.    
K využití evropských fondů již moc času nezbývá. Česká republika může čerpat tyto prostředky pouze do konce roku 2013. Potom už bude do evropských fondů pouze přispívat a čerpat budou jiné země.
 
     Přesto, že jsem na zastupitelstvu navrhovala, jak si vytvořit rezervu na dofinancování dotace, nikdo z nynějšího vedení se tím nezabývat. Dál se raději prodávají byty a celé domy. Obvod se zbavuje svého majetku stále.
 
                       Tomu je nutno zabránit.
 
     Mohou to změnit pouze rozumní lidé, kteří budou ve vedení radnice. Těmto lidem je nutné dát hlas v komunálních volbách.
Přijďte volit a dejte hlas kandidátům za KSČM. Dějte hlas straně, která Vás nezklame. Dejte hlas straně, která jediná může změnit nynější zaběhlý systém na komunální úrovni našeho obvodu a našeho města.
 
       Nebojte se názvu „ KOMUNISTICKÁ„ !   Je to hezký název pro stranu!  Zaručuje slušnost lidí , kteří jsou dnes jejími členy.
 
Za všechny kandidáty Vás zvu k volbám a již nyní děkuji za Vaše hlasy.
 
                                                                                                                              Kamená Justina
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář